Gabiony - moderný a jednoduchý plot z gabionov

4 položiek celkom
1x1x5
od 4,80 € / ks

Samostne predajné gabiónové panely pre voľnú montáž, prípadne vyskladanie gabiónových košov neštandardných tvarov rozmerov. Po zaslaní rozmerov na náš email...

626/51
1x1x10
od 3,30 € / ks

Samostne predajné gabiónové panely pre voľnú montáž, prípadne vyskladanie gabiónových košov neštandardných tvarov rozmerov. Po zaslaní rozmerov na náš email...

596/51
Gabiónové špirály 1,1m
0,65 € / ks

Montážne špirály na spájanie gabionových sietí a gabionových košov.

659
hacik50
od 0,35 € / ks

Dištančný spevňovací háčik pre gabiony.

656/0-3

Gabiony sú prevažne pravouhlé, drôtené kontajnery (gabionové koše vytvorené z jednotlivých gabionových sietí a spojovacích prvkov), ktoré sa plnia kameňmi. Gabiony sa stávajú zaujímavou, ekologickou a modernou alternatívou suchých múrikov, oporných stien a murovaných plotov. Môžete ich taktiež dobre využiť pre stavbu oporných stĺpikov, pre ukotvenie vrát či vchodovej bránky, dekoračné predelenie pozemku, alebo ako zvukovú izoláciu. Dokonca ich je možné využiť pre stavbu oplotenia s drevenou výplňou. Zvárané gabiónové koše majú široké ochranné využiie aj pri častom páde skál a kameniva na Váš pozemok alebo cestu.

Gabiónové koše a ich montáž

Pre gabiony a teda pre gabionové ploty netreba vybudovať 80 cm hlboký betónový základ ako pre murované ploty, ale stačí len 20 cm zhutnený základ z makadamu frakcie 32-64 mm. Pre gabionové ploty vyššie ako 1,2 m treba použiť ako stabilizačný prvok železný profil v tvare I.

Gabiony Vám prídu v demontovanom stave, je treba si rozložiť a nachystať dané panely tak, aby Vám vytvárali Váš požadovaný tvar plota. Jednotlivé gabionové panely sa spájajú na hranách pletiva pomocou spojovacích špirál. Po zložení gabionových košov začneme ukladať ako prvé pohľadové steny gabionu štiepanýn kameňom a zároveň vyplňujeme stred tvrdým a trvanlivým kameňom, najlepšie makadamom, aby sa vytvorili masívne gravitačné štruktúry. Následne sa pridávajú vymedzovacie háčiky ktoré slúžia na zachovanie požadovaného tvaru koša. Najvhodnejšou horninou pre zhotovovanie gabionov je kameň na murovanieandezitu, gneisu alebo z pieskovca. Ich výhodou je zaujímavý estetický účinok a to predovšetkým v kombinácii s modernou architektúrou. 

Výhody gabiónov a gabiónových plotov

Mať plot z gabionov je dnes všeobecne veľmi moderným trendom pri stavbe oplotenia. Princíp zhotovenia gabiónov je naozaj jednoduchý. Zvárané gabiony sú rýchlejšou a jednoduchšou variantou pre realizáciu než výstavba murovaného plotu. Ide o tzv. suchý proces, nepotrebujete miešačku, lepidlo a pod. Posilnené drôtené pletivo kompletne zastaví pôsobiace sily vytvárané zadržanou pôdou. Gabiónové ploty sa vyznačujú moderným vzhľadom, dobrou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a sú bez údržbové. Životnosť je veľmi vysoká a svojmu účelu slúžia desiatky rokov. Gabion sa dá kedykoľvek rozobrať a zasa zložiť na rovnakom, alebo inom mieste. 

Ako sa vyrábajú gabiony a aké materiály sú použité?

Zváraný gabiónový panel je vyrobený z oceľového drôtu priemeru 4 mm s vysokou pevnosťou v ťahu, ktorý je následne elektricky zváraný do tvaru gabiónových panelov rôznych veľkostí až po rozmer 3,1 m x 1,1 m. Následne hotový zvarený panel je za tepla povrchovo upravený špeciálnou vrstvou trvácnej zliatiny hliníky a zinku, čím sa zabezpečí veľmi dlhá životnosť panelu. Veľkosť panelu si do požadovanej veľkosti môžete buď upraviť sami, alebo Vám ich vieme vyrobiť priamo na objednávku v akomkoľvek rozmere a v troch veľkostiach oka. Štandardné a najpoužívanejšie oko je 10x10 cm, pretože Vám vynikne kamenná výplň pred drôtom.  Veľkosť oka je potrebné prispôsobiť veľkosti sypaného štrku a okrúhliakov. Pre gabionove koše sypané malým priemerov kameňa odporúčame oko 10x5 cm alebo 5x5 cm.

Cena gabionov

Mnohých z vás zaujíma predovšetkým cena, za ktorú gabiony predávame. Po prezretí nižšie uvedenej ponuky zistíte, že cena je rôzna a závisí nielen od veľkosti gabionov, ale aj od použitej výplne kameňa. Murovacie koše s andezitom stoja 120 € za kus, murovací kameň pieskovec zas 100 € za 1 tonu. Rovnaká cena 120 € je aj za gabiony s kremencom. Samotné gabionové koše stoja už od 15,50 € s okom 10x10 cm. Naše ceny patria medzi najlepšie na trhu v pomere cena / kvalita materiálov. Váš nový gabionový plot bude vyzerať naozaj dokonalo!